وبلاگ مذهبی چراغ هدایت با موضوعات نماز ، حجاب ، انتظار ، اخرالزمان ، ولایت فقیه ، جنگ نرم و...
 

 
 
نویسنده : مطلب زاده
تاریخ : ۱۳٩۳/٤/٢٧
نظرات

ارتباط میان شب قدر و استجابت دعا

مطالعات نشان می‌دهد که بیشتر فیوضات و اشراقات اولیاء‌الله و بزرگان در این وقت شب صورت گرفته است.

در اسلام نیز هنگامه شب از ارزش و جایگاه خاصی در سایر اوقات شبانه‌روز، برخوردار است، به طوری که خداوندتعالی سوره‌ای اختصاصاً با نام «اللیل» نازل فرموده و در روایات اسلامی اوراد و اذکار و اعمال ویژه‌ای چون نماز شب بدان اختصاص یافته است. در روایتی وارد شده که: «شرف مؤمن نماز شب است.»


 و نیز در میان روایات نماز شب دارای این خصوصیات ویژه‌ می‌باشد: روش پیامبران و صالحان است. زینت آخرت است. اخلاق پیامبران است. گناهانی را که انسان در طول روز مرتکب شده، از میان می‌برد.

با این توضیح هنگامی که خداوند در سوره قدر می‌فرماید: انا انزلناه فی‌لیله‌القدر. ارتباط میان نزول برکات و آیات الهی، و شب و قدر به خوبی معلوم می‌شود و نیز ارزش توسل و تمسک به خداوند در این وقت عزیز و تأثیری که می‌تواند در استجابت دعا و رفع حوائج و نیازها داشته باشد، مشخص می‌گردد. به همین خاطر در روایت وارد شده است که: «نیمی از شب که بگذرد، یا از اول شب تا آخر شب، زمان استجابت دعا می‌باشد.»

در سوره قدر نیز، خداوند تعالی، شب قدر را قرین نزول ملائکه و روح و برتر از هزار ماه دانسته است و شاید ارتباط میان شب و قدر به معنای ارزش، همان مطلق شب‌ها به لحاظ ارزشمندی باشد و نیز ممکن است، پنهان ماندن شب قدر در میان سایر شب‌ها در طول سال، از این بابت باشد که به نحو کلی ارزش و قدر شب به عنوان مناسب‌ترین زمان استجابت دعا شناسانده شود.

 

 منبع: کتاب اصول کافی- ج1- ص228.


 
 
دیگر وبسایت ما: پایگاه فرهنگی مذهبی نگین عبادت http://parchame-iman.

مطلب زاده