وبلاگ مذهبی چراغ هدایت با موضوعات نماز ، حجاب ، انتظار ، اخرالزمان ، ولایت فقیه ، جنگ نرم و...
 

 
 
نویسنده : مطلب زاده
تاریخ : ۱۳٩۳/۳/٢۸
نظرات

علت واجب شدن حجاب

حفظ حریم و شخصیت زن عفت او است و اهمیت این مساله تا آنجاست که حضرت علی (ع) به فرزند خود توصیه می کنند که " اگر بتوانی غیر از خودت کسی دیگر تو را نشناسد " و در کتاب لغت  نام " جلباب " آمده است و جلباب پارچه ای است بین خمار که فقط سر را می پوشاند و ردا مثل چادر امروزی است. خدا و ندبه پیامبر دستور میدهد که زنان و دختران پیامبر و زنان مومن با پارچه ای برزگتر از مقنعه و روسری خود را بپوشاند که کاملا سر و گردن و سینه را می پوشاند. غیر از سیره عملی فاطمه زهرا (س)، زنان پیامبر و سایر زنان مسلمان در طول تاریخ اسلام نشانه هایی درقرآن و سنت وجود دارد که مجموعه آنها به وجوب چادر دلالت نداشته باشد ولی حداقل اولویت را بر استجاب موکد آن دلالت دارد. نکاتی در آیه 6 سوره نور بر واجب بودن و اولویت چادر دلالت دارد:


1-  نپوشیدن مقعنه و جلباب و چادر به زمین گذاشتن تعبیر نموده است و این تعبیر درباره پوشیدن چادر مناسبتر است تا پوششهای دیگر.

2-   در مورد زنی که در اثر کهولت سنی امید ازدواج برای او منتفی است و هم رعایت حجاب و چادر مستجاب می باشد و به دختران جوان میتوانند با پوشیدن لباسهای  حتی رنگ رنگ که بدن را می پوشاند می توان اجازه ظهور و خروج داد.

3-  پوشیدن چادر برای اینگونه زنان تاکید شده و فرموده است که برای آنها از بی حجابی بهتر است پس به این طریق حجاب برای زنان جوان لازم و به نفع آنها است.

علت واجب شدن حجاب از آیه 53 و59 سوره احزاب و آیه 6 سوره نور هم می توان فهمید که حکم حجاب به جهتی صادر شده و رعایتش واجب شده است و در آیه 3 سوره نورکه به زن دستور می دهد که بدن آنها باید پوشیده باشد و آشکار نمودن زیورآلات و آرایش خود برای نامحرمان خوداری نمایند. نقشی که حجاب در جامعه دارد این است که زن دارای شخصیت بوده که مردم مومن به آنها احترام گذاشته  و از لطف خداوندی که برای زن مسلمان تکلیف نموده است زنان با این کار در جامعه با سربلندی که از این لطف اطاعت نموده اند با احترام رفتار خواهد شد.

 منابع:

۱. کتاب دایره المعارف زن ایرانی

۲. کتاب منزلت زن دراندیشه اسلامی

۳. کتاب زن درآیینه جلال وجمال

۴. کتاب سیمای زن درنظام اسلامی


 
 
دیگر وبسایت ما: پایگاه فرهنگی مذهبی نگین عبادت http://parchame-iman.

مطلب زاده