چرا رنگ چادر مشکی است؟

چرا رنگ چادر مشکی است؟

در روان‏شناسی رنگ‏ها می‏خوانیم که رنگ سیاه نمایان‏گر مرز مطلق است . لذا کسی که رنگ سیاه می‏پوشد، می‏خواهد نشان دهد که مرزی را ایجاد کرده است .    
اما این که این مرز برای چیست، در موقعیت‏های مختلف ممکن، است متفاوت باشد .    
گاه لباس سیاه را در ماتم و عزا می‏پوشند، برای آن که نشان دهند بین آن‏ها و عزیزشان فاصله افتاده و مرز زندگی آن‏ها را از هم جداکرده است و یا برای آن که نشان دهند که در حریم خانه و خانواده‏ی آن‏ها حادثه‏ای رخ داده است که انجام برخی از کارهای معمولی که سایر خانواده‏ها انجام می‏دهند، برای آنان میسر نیست .    

اما گاهی هم سیاه می‏پوشند، نه برای عزا و ماتم بلکه برای مشخص کردن مرزها و حریم‏های اجتماعی و حجاب یک خانم مسلمان با چادر سیاه از این دسته است .    

وقتی که خانمی چادر مشکی به سر می‏کند و با وقار و متانت تمام قدم به عرصه‏ ی اجتماع می‏گذارد، با این نحوه‏ی پوشش می‏خواهد نشان دهد که هرکسی حق ندارد به این حریم پاک، مقدس و خصوصی وارد شود . این حریم، حریم حرمت، حیا و احترام است، نه جای هرزگی، آلودگی و هوس بازی .    
در واقع او با حجاب مشکی و چادر سیاه، بین خود و مردان نامحرم مرزی عاقلانه ایجاد می‏کند، او با این سیاهی ظاهری اما ریشه دار در درون خود می‏خواهد نگاه تیز و برنده‏ی هرزگی و ابتذال را بشکند و نگذارد در حریم عفاف، پاکی و نجابت اونامحرمی وارد شود و حرمت او را از بین ببرد . لذا چادر مشکی به منزله‏ی حرمت و احترام است . مرز ادب، کرامت، حیا و عفت است. مرز آداب است و نشان می‏دهد که در این محدوده باید حریم را نگه داشت و به صاحب حرم بادیده‏ی احترام و ادب نگریست . 


منبع :سایت حجاب برتر

/ 3 نظر / 6 بازدید
زهرا اسد زاده

تو می توانی روسری نصفه نیمه ات را ، هی برداری و دوباره بذاری می توانی گاهی بادبزنش کنی می توانی مانتوی سفید کوتاه نازک چسبان بپوشی تا گرمت نشود می توانی شلواری بپوشی که دمپایش تا صندل ات 20 سانتیمتر فاصله داشته باشد می توانی جوراب هم نپوشی لاک هم لابد خنک کننده است بستنی هم لیس بزن روی نیمکت پارک بوی ادکلنت هم می تواند تا ده متر پشت سرت تعقیبت کند فرض کن اینها بلد نیستند مثل تو باشند فرض کن اینها عادت کرده اند به این پارچه ی سیاه در این گرما فرض کن گرمشان نمیشود فرض کن تو روشنفکری و اینها امل آخر تو چه می دانی چادر ترنم عطر یاس در فضای غبار آلود دنیاست؟ آخر تو چه می دانی حجاب خنکا و زیبایی به وجود هر دختر می نشاند؟ تو می توانی خوش باشی به عرق نکردن در دنیا خنکای بهشت گوارایتان ، دختران چادری من نمیدانم ................... ملائک چطور می خواهند حساب کنند ثواب چادری های عفیفه را ........

مهرداد

مـن در شـهری زنـدگی میـکنم که ..! بعضی از متمدنین پوشیدن چادر را نشـانه عقب افتادگی از مْـد روز میدانند .. و میگویند چرا با چادر خــودت را جلد مـیکنی ..!؟ ولی اگـر دختری ...! با مانتوی آستین کوتـاه و روسری که در نصف موهای سرش قرار میدهد .. و بـعد تـشریـف میاره بـه خیـابان ..!! در نـظر بعـضی ها این دخــتر میشود..! دختـر بـا کلاس ..!! یـا .. دختـر شیک پـوش ..!! مـن در شهـری زنـدگی میـکنم کـه ..! بعضی ها با تـقلیـد کورکورانه از شبکــه های ماهواره ی.. و با تغییر در رفـتار و کـردارشـان ابـهت مــردانه ی خودشان را میشکنند ..!؟ مـن در شـهری زندگـی میکنم که ..! وقتی به بعضی از دختران گفــته میشه چرا حـجابت را رعایت نمیکنی ..؟! میـگن که فـعلا 18 سـالمه ..! حالـا جـونم دلـم میـخواد خـوش باشـم ..!! دلم نمـیخواد مـثل پـیـرزن ها چادر بـکشم سـرم ..!

الهام

وقتی مشکی مد باشه خوبه!!!وقتی رنگ مانتو و شلوار باشه خوبه!!!!وقتی میگن مشکی رنگه عشقه خوبه!!وقتی رنگ کت و شلوار باشه خوبه!!!!! اما..... وقتی رنگ چادر مشکی شد بد شد! افسردگی میاره! دنبال حدیث و روایت میگردن که مشکی مکروهه!