نشانه‌های ظهور حضرت مهدی(ع)

 که از آن، به نشانه‌های حتمی تعبیر می‌شود.
امام صادق(عج) می‌فرماید: پنج امر قبل از قیام قائم(ع) از نشانه‌های ظهور است: صیحه، سفیانی، خسف در بیداء، خروج یمانی و قتل نفس زکیه".
در برابر این پنج نشانه، نشانه‌هایی غیرحتمی قرار دارد؛ یعنی مقید و مشروط به اموری است که در صورت تحقق آنها، نشانه پدید می‌آید و احتمال پدید آمدن آن‌ها پنجاه، پنجاه می‌باشد. نشانه‌هایی مانند مرگ و میرها، زلزله و جنگ و آشوب‌های فراگیر، خسوف و کسوف غیرعادی و نابهنگام، بارش باران‌های فراوان همه از نشانه‌های غیرحتمی می‌باشد.
البته این نشانه‌ها بعضی در هنگام ظهور حضرت(عج) رخ خواهد داد و بعضی دیگر هم قبل از ظهور و بعضی نیز مانند نزول عیسی(عج) بعد از ظهور حضرت رخ خواهد داد و ما از باب تسامح، همه را در قالب نشانه‌های ظهور، گرد آورده‌ایم؛ ضمن این‌که یک‌ سری از نشانه‌ها، وقایعی هستند که در ایام ظهور رخ خواهند داد؛ مانند "رجعت" که یکی از اعتقادات شیعه امامیه است.
از این‌رو، شخص منتظر قبل از اینکه منتظر موعودش باشد، باید در ابتدا، مقدمات ظهور حضرت و اینکه پس از ظهور حضرت چه اتفاقاتی ممکن است، رخ دهد را بداند.


منابع:

۱. کتاب کمال الدین و تمام النعمة، ج 2، ص 649

۲. کتاب بحار الأنوار، ج 52، ص 202

۳. کتاب البرهان فی تفسیر القرآن‏، ج 1 ، ص 359

۴. کتاب الإمامة و التبصرة، ص 129 

/ 2 نظر / 18 بازدید
سلام

سلامتی همه ی ❤بابا ها. ❤صلوات ❀✿❀✿❀✿❀✿❀✿❀✿❀✿❀ ♥اللهم صل علی محمد و آل محمد♥ http://salamshokravi.persianblog.ir ●●●●▬ஜ۩۞۩ஜ▬●●●●

حامد اصفهانی

سَلامٌ عَلي آلِ ياسين سلام بر آبرومندان طریقت ناب قربتاً الی الله... سلام بر آنان که شرافت بخشیدند به انسانیان و جنیان... سلام برآنان که شکوه وجلال خلقت اند... سلام بر آل یاسین... مرهم این دل گرفته ی عصر جمعه های ما کجاست؟؟؟؟....:-( شما آبرومندید شما بخواهید از خالقتان... هرجمعه دلگیر تر از جمعه های قبل سپری می شودو داغ ندیدن مکمل چهاردهمین حلقه ی زنجیره ی شرافت بشری.... اَلسَّلامُ عَلَيکَ في آناءِ لَيلِکَ وَ أطرافِ نَهارِکُ فدای دل گرفته ی عصر های جمعه ات... آبروی ما بیا.....