اسرار داشتن پوشش در نماز

اسرار داشتن پوشش در نماز

بی تردید، حکمت پوشش بدن و رعایت حجاب اسلامی زن در حال نماز، پنهان کردن و مستور نمودن خود از خدا نیست؛ زیرا چیزی از علم خدا پنهان نیست و خداوند بر همه چیز، در همه حالات آگاه است. لکن حکمت­های دیگری در کار است که ممکن است موارد زیر نیز از حکمت­های حجاب هنگام نماز باشد.

۱. رعایت ادب
از حکمت­های این حکم، پاس داشت شرف حضور به محضر ربوبی و رعایت ادب است؛ یعنی همانگونه که رعایت پوشش زن در برابر دیگران و در محافل رسمی حتی در برابر والدین نوعی حفظ حرمت محسوب می­شود، نماز خواندن با پوشش لازم و کامل هم نوعی حفظ حرمت به ارتباط با خداوند یا به جایگاه نماز به حساب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. این مسئله در ادیان دیگر هم در هنگام عبادت وجود داشته و حفظ حجاب برای زنان به خصوص در وقت عبادت، دارای اهمیت ویژه بوده است. به همین دلیل است که براى مرد نیز در بر داشتن عبا و پوشاندن سر در نماز، مستحب است.

۲. باعث پیدایش حضور قلب
حکمت دیگر این است که رعایت حجاب و آداب دیگر مانند پاک بودن بدن و لباس، در تحصیل حضور قلب مؤثر است. بی­شک، وجود پوششى یک‏ پارچه براى تمام بدن و داشتن پوششى مخصوص براى نماز، توجه و حضور قلب انسان را بیشتر مى‏کند و از التفات ذهن به تجملات و چیزهاى رنگارنگ مى ‏کاهد و ارزش نماز را صد چندان مى ‏کند.

۳. توجه به ارزش و اهمیت حجاب
این حکم به زنان مسلمان می­ فهماند که حجاب، مطلوب خداوند است، به گونه­ ای که حتی در نماز از زن مسلمان خواسته با حفظ حجاب با خداوند سخن بگوید؛ چون او بنده­اش را این­گونه می­ پسندد. چه بسا این دستور تمرینی باشد برای حفظ حجاب.

 

منبع: مرکز تخصصی نماز (http://enamaz.org)

/ 5 نظر / 132 بازدید
رویا اسدی

نماز موجب تقرب به خداست پس در هنگام نماز باید با بهترین پوشش در برابر خداوند ظاهر بشیم.داریم به مهمونی میریم پس باید اراسته و زیبا باشیم

اباصالح المهدی (عجل الله تعالی فرجه )

گویند : صاحب دلی ، برای اقامه ی نماز به مسجدی رفت . نمازگزاران ، همه او را شناختند ؛ پس از او خواستند که پس از نماز ، بر منبر رود و پند گوید . او پذیرفت . نماز جماعت تمام شد . چشم ها همه به سوی او بود . مرد صاحب دل برخاست و بر پله ی نخست منبر نشست . بسم الله گفت و خدا و رسولش را ستود . آن گاه خطاب به جماعت گفت : مردم ! هر کس از شما که می داند امروز تا شب خواهد زیست و نخواهد مرد ، برخیزد ! کسی برنخاست . گفت : حالا هر کس از شما که خود را آماده مرگ کرده است ، برخیزد ! باز کسی برنخاست . گفت : شگفتا از شما که به ماندن اطمینان ندارید ؛ اما برای رفتن نیز آماده نیستید

اراس

خدایا! من گمشده دریای متلاطم روزگارم و تو بزرگواری! پس خدایا! هیچ می دانی که بزرگوار آن است که گمشده ای را به مقصد برساند؟ تا ابد محتاج یاری تو, رحمت تو, توجه تو, عشق تو, گذشت تو, عفو تو, مهربانی تو ... و در یک کلام "محتاج توام ...!!!