مسجد کوفه محل قضاوت حضرت بقیة الله

مرکز دادرسى آن امام نور در هنگامه‏ ى ظهور
روزگارى مسجد اعظم کوفه مرکز داورى و دادرسى مولاى متقیان امیر مومنان علیه ‏السلام بود به هنگام ظهور نیز مرکز داورى و دادرسى فرزند برومندش حضرت بقیة اللَّه علیه السلام خواهد بود.

 

1. ششمین امام نور در این رابطه مى‏فرماید:
دارُ مُلِکِه الکُوفَةُ وَ مَجلِسُ حُکمِهِ جامِعُها.
مرکز حکومت او، کوفه، و مرکز قضاوت و دادرسى او مسجد اعظم کوفه مى‏باشد.

 

2. امام صادق علیه ‏السلام در این رابطه مى‏فرماید:
کأنّى اَنظُرُ اِلىَ القائِمِ عَلى مِنبَر الکُوفَةِ وَ حَولَهُ اصحابُهُ، ثَلاثُ مائَة و ثَلاثَة عَشَرَ رَجُلا عِدَّةَ اهلِ بَدر، وَ هُم اَصحابُ الألوِیَة، و هُم حُکّامُ اللَّهِ فى أرضِهِ عَلى خَلقِهِ.

گویى به سوى قائم علیه ‏السلام مى‏نگرم که بر فراز منبر مسجد کوفه قرار گرفته، تعداد 313 تن یاران‏اش در اطراف او حلقه زده‏اند. که پرچم داران و فرمان روایان خداوند برفراز گیتى در میان بندگان خداىند.

 

3. امام باقر علیه‏ السلام در همین رابطه مى‏فرماید:
یَدُخُل المَهدَىُّ علیه السلام الکوفُوفَة وَ بها ثَلاثُ رایات قَد اضطَرَبَت، فَیَصطفّوُا لَهُ و یَدخُلُ حَتّى یَاتِىَ المِنبَرَ، فَیخطُبُ فَلا یَدرىِ النّاسُ ما یَقوُلُ مِنَ البُکاء.
مهدى علیه ‏السلام وارد کوفه مى‏شود سه گروه درگیر در یک صف براى او گرد آیند، او بر فراز منبر قرار گرفته، خطبه مى‏خواند، مردم آن قدر اشک شوق مى‏ریزد که متوجه سخنان او نمى‏ شوند.

 

4. امیرمؤمنان علیه ‏السلام گشت و گزارى در سرزمین فعلى نجف داشتند، از توسعه‏ى روز افزون کوفه صحبت کردند و فرمودند:
در سرزمین حیره مسجدى با 500 در ساخته مى‏شود که نماینده‏ى حضرت قائم علیه السلام در آن نماز مى‏گذارد، زیرا مسجد کوفه براى آنها گنجایش نخواهد داشت.
و در آن دوازده امام عادل، امامت مى‏کند.
راوى پرسید: آیا مسجد کوفه گنجایش آن همه جمعیت را مى‏خواد داشت؟
فرمود:
تُبنى لَهُ اَربَعُ مَساجِدَ، مَسجِدُ الکوُفَةِ اَصغَرُها و هذا و مَسجِدان فى طَرَفىِ الکُوفَة مِن هذَا الجانَبَ.
براى آن حضرت چهار مسجد ساخته مى‏شود که مسجد کوفه کوچک‏ترین آنها خواهد بود، و این مسجد (مسجد حیره با 500 در) و دو مسجد در دو طرف کوفه، از این سمت. (با دست مبارک اشاره فرمودند به سوى بصره و نجف).

 

5. امیرمؤمنان علیه ‏السلام در مقابل درب مسجد مى ‏ایستاد. تیرى در چلّه ‏ى کمان نهاده پرتاب مى‏کرد، تیر در میان خرما فروش‏ها مى ‏افتاد، مى‏ فرمود:
تا آنجا جز و مسجد بوده است و مى ‏فرمود:
قَد نَقَصَ مِن اساسِ المِسجِدِ مِثلُ ما نَقَصَ فى تَربیعهِ.
از اساس مسجد به مقدارى کم از مربّع شدن آن کاسته، کم شده است.

 

6. امام باقر علیه‏ السلام در فرازى از یک حدیث طولانى مى‏فرماید:
اذا قامَ القائِمُ علیه السلام دَخَلَ الکوُفَةَ و امَرَ یهدَم المَساجِدِ الاَربَعَةِ حَتّى یَبلُغَ اَساسَها.
هنگامى که قائم علیه السلام قیام کند وارد کوفه مى‏شود و فرمان مى‏ دهد که چهار مسجد را ویران کنند تا به پایه‏ هاى نخسین برگردد.


 منیع: سایت موعود (http://www.mouood.org)

/ 7 نظر / 33 بازدید
شوکران

سلام. از مطلب زیباتون بسیار سپاس گزارم.[گل]

۩ عشق شهدا ۩

سلام این رواییت خلیلی برای من تکان دهنده بود چون نمیدونستم که امام ما در مسجد کوفه قضاوت میکند انشاءالله که اینگونه باشد عمال خوبی داشته باشیم با تشکر فراوان ۩ عشق شهدا ۩[گل]

اباصالح المهدی (عجل الله تعالی فرجه )

در خود می نگرم تا ببینم که خطا کجاست ... بعد از کمی تامل و قدری سکوت پی میبرم : آنجا که خالی از خداست ، خطاست . . . به یاد می آورم، آنجا که از یاد او غافل شده ایم، به بیراهه رفته ایم ...

اباصالح المهدی (عجل الله تعالی فرجه )

خدایا! تویی سزاوار نیکو ستودن و بسیار و بی شمارت ستایش نمودن.اگر امید به تو بندند به بهترین امید بسته ای. و اگر چشم از تو دارند این چشم داشت را هر چه نیکوتر شایسته ای. خدایا! در نعمت بر من گشودی و مرا زبانی دادی تا بدان جز مدح تو را نخوانم .و بر کسی غیر تو آفرین نرانم . بارخدایا!هر ثناگوی را بر ثنا گفته ؛پاداشی است:جزایی یا عطایی نیکو.خدایا! امید به تو بستم تا راهنما باشی به اندوخته های امرزش و گنجینه های بخشش. خدایا! این برپاست؛یگانه ات می خواند و یگانگی خاص؛ تو راست.جز تو کسی را نمی بیند که سزای این ستایش هاست.مرا به درگاه تو نیازی است که ان نیاز را جز فضل تو به بی نیازی نرساند.و ان درویشی را جز عطا و بخشش تو به توانگری مبدل نگرداند. خدایا! خشنودی خود را بهره ی ما فرما ؛هم در این حال که داریم؛و بی نیازمان گردان از اینکه جز به سوی تو دست برداریم؛که تو بر همه چیز توانایی. ستایش زیبای مولای متقیان (ع)

طلوع دوباره

صدای پای عید می آید و دل مومن بر سر دو راهی آمدن عید رمضان و رفتن ماه رمضان بلا تکلیف است.. از آمدن آن یک دل شاد باشد یا از رفتن این یک محزون؟ عید فطر پاک ترین و عیدترین عیدهاست چرا که پاداش یک ماه عبادت و شست و شوی جان در نهر پاک رمضان است.[گل] سلام پیشاپیش عید سعید فطر را به شما دوست گرامی وخانواده محترمتان تبریک وتهنیت عرض مینمایم[گل][گل] اللهم عجل لوليك الفرج

تفکر

واقعا ممنونم